Ülkeler
Ana Sayfası

" Kıbrıs (Cyprus) " Haberleri - 16

Ana sayfa

www.Hazer.tv

Önceki Kıbrıs haberleri:

Kıbrıs Su Projesi

Kıbrıs Genel Bilgileri

Kıbrıs Resimleri

Kıbrıs Haberleri

Kıbrıs'ın güneyinde kurtarma paketi uzlaşması

  Kıbrıs'ın güneyinde kurtarma paketi

Avrupa Birliği ile IMF'nin Kıbrıs'ın güneyine 10 milyar Euroluk bir kurtarma paketi sunması konusunda anlaşmaya varıldı.

Kredi paketinin maliyetinin yüklüce bir bölümünün Kıbrıs'ın güneyindeki bankalarda hesapları bulunan mudilere karşılatılacağı anlaşılıyor.

Ülkenin ikinci büyük bankası Kıbrıs Halk Bankası kapatılıyor; en büyük banka olan Kıbrıs Bankası ise "yeniden yapılandırılıyor".

IMF Başkanı Christine Lagarde ve Euro Bölgesi Maliye Bakanları'nın Brüksel'deki toplantısında Kıbrıs yönetimini Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiyadis temsil etti.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble varılan anlaşmanın Kıbrıs'ta parlamentonun onayına sunulma zorunluluğunu getirmediğini söyledi.

100 bin Euro'nun üzerinde mevduatı olanların paralarının yüzde 40'ını kaybetmeleri söz konusu; daha küçük hesaplara ise dokunulmuyor.

Kıbrıs'ın güneyinde geçen cuma günü yapılan oylamada emeklilik fonlarının kamulaştırılması yönünde karar alındı; ayrıca, "sorunlu" ve "iyi" banka sınıflandırması yapılması da kararlaştırıldı.

Mevduat vergisini içeren bir yasal düzenleme, parlamento tarafından daha önceki bir oylamada tıklayın reddedilmişti.

Reuters'ın haberine göre, Layki'de 100.000 euronun altındaki hesaplar Kıbrıs Bankası'na aktarılarak "iyi banka" oluşturulacak ve mudilerin hakları korunacak; 100.000 euronun üzerindeki hesaplar ise dondurulacak ve eldeki bu kaynak borç idaresinde kullanılacak.

IMF ve Avrupa Merkez Bankası 10 milyar Euro krediyi vermek için Lefkoşa'nın büyük bir gelir kalemi oluşturmasını istemişti.

Lefkoşa'ya kredi açılması konusunda Avrupa Birliği'nde bir ön uzlaşma bulunuyordu.

ATM'lere limit

Banka işlemleri üzerinde kısıtlamalar uygulanıyor; şubeler de geçen hafta kapalı kaldı; bankamatiklerden çekilebilecek nakit miktarına da günlük 100 euro sınırı getirdi.

Avrupa Merkez Bankası, iyileştirici önlemler almaması halinde Lefkoşa'ya mali desteği pazartesi günü itibarıyla keseceğini açıklamıştı.

Avrupa Birliği'nin 27 üyesi arasından 17'si Euro'yu kullanıyor.

25 Mart 2013

Rumlar Merkel'i sorumlu tutuyor

  Rumlar Merkel'i sorumlu tutuyor

Kıbrıs Rum Kesimi'nde mevduat kesintisi öngören tasarıda değişiklik yapılıyor.

Kıbrıs Rum Kesimi'nde mevduatlardan yüzde 10 civarında kesinti öngören kritik oylamanın akşam 18'de yapılması bekleniyor.

Rum yönetimi, tasarıyı geçirmek için üzerinde değişiklikler yapıyor. Yine de tasarı için 29 oy bulmanın zor olduğu bildiriliyor.

Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, küçük mevduat sahiplerini koruyacak düzenlemeler için parlamentoda bakanlar ve milletvekilleriyle görüşüyor.

Parlamentoya sunulan son taslağa göre, Rum bankalarında 20 bin avroya kadar hesabı olanlar kesintiden muaf tutulacak, 20 binle 100 bin avro arasında mevduatlar için yüzde 6,75, 100 bin avronun üzerindeki mevduatlar için yüzde 9,9 kesinti uygulanacak.

Bu durumda en çok zararı, Rum bankalarında 31 milyar dolar parası olduğu tahmin edilen Rusya'nın görmesi bekleniyor.

Yapılacak zorunlu kesintiler karşılığında, Rum yönetimi, mudilere Türk tarafıyla tartışmalı olan doğal gaz hisseleri öneriyor.

Rum Merkez Bankası, yatırımcıların Rum Kesimi'nden kaçacağı, rezervlerinin bir anda yüzde 10 civarında eriyeceği uyarısında bulundu.

Rum Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası ve Fransa, 100 bin avronun altındaki mevduatlardan kesinti yapılmasına karşı çıkıyor.

İktidardaki Demokratik Yürüyüş Partisinin, 56 üyeli parlamentodaki sandalye sayısının 20 olduğuna işaret eden gözlemciler, tasarının kabulü için 9 milletvekiline daha ihtiyaç duyulduğunu kaydediyor.

Yunan basınının haberine göre, Anastasiadis, dün gece Avrupa Birliği Komisyonu'nun mali işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn'i telefonla arayarak bu haliyle tasarıyı parlamentodan geçirmenin mümkün olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği maliye bakanları da, telekonferans yöntemi ile yaptıkları toplantıda, kesinti tutarının 5 milyar 800 milyon dolarda tutulması halinde, koşulların değiştirilmesine yeşil ışık yaktı.

Tasarının geçmemesi halinde, piyasalarda bir deprem etkisi yaratacağından kaygı duyuluyor.

Rum Savunma Bakanı Fotis Fotu, Avrupa Birliği'nin yardım paketinde öne sürdüğü şartları, Türklerin Kıbrıs Barış Harekatı'nda Rumları yenmesine benzetti.

Bu arada İngiltere, Rum Kesimi'ne yerleşen İngilizlerin emekli maaşlarını ödemeyi durdurdu.

Emekli aylıklarının Rum bankalarına gönderilmesi halinde, kesintiye uğrayacağından kaygı duyuluyor.

Rum Kesimi'nde ATM'lere yeniden para yerleştirildiği, hala çekim yapılabildiği belirtiliyor. Paralarını çekmeye gelen Rumlar, gelişmelerden Almanya Başbakanı Angela Merkel'i sorumlu tutuyor.

Kıbrıs’ı Kilise ve Rusya mı kurtaracak?

AB’nin kredi koşullarını reddeden Güney Kıbrıs, Rusya’dan medet umuyor. Kıbrıs Maliye Bakanı görüşmelerde bulunmak üzere Rusya’ya gitti. Rum Ortodoks Kilisesi de yardım teklifinde bulundu.

AB’nin 10 milyar euroluk yardım paketi için öne sürdüğü 20 bin euronun üzerindeki mevduat hesaplarından vergi alınması koşulunu reddeden Kıbrıs alternatif arıyor. Kıbrıs’ın ilk umudu Rusya. Görüşmelerde bulunmak üzere Rusya'ya giden Maliye Bakanı Mihalis Sarris, yardım üzerinde mutabakata varılıncaya kadar Rusya’da kalacağını açıkladı.

Rus hükümet çevrelerinden alınan bilgilere göre, Bakan’ın Devlet Başkanı Putin’e yakın isimlerden Rus Maliye Bakanı Anton Siluanov ile görüşmeleri ilk etapta sonuçsuz kaldı. Bakan Sarris görüşmeden sonraki açıklamasında, "Çok iyi, yapıcı ve dürüst müzakereler yürüttük" dedi.

Rus medyasında yer alan haberlere göre, görüşmeler perşembe günü de devam edecek.

Kıbrıs bankalarında çok sayıda Rus vatandaşının hesabı bulunması nedeniyle Kıbrıs, Rusya’nın ülkeye yardım edebileceği umudunu taşıyor. Görüşmelerde, Rusya'nın 2,5 milyar euroluk kredi paketinin vadesinin uzatılması ile ek yardım imkânlarının ele alındığı tahmin ediliyor.

Öte yandan Güney Kıbrıs’taki Ortodoks Kilisesi de yardım teklifinde bulundu. Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’le görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Kilise’nin bütün varlığının devletin emrinde olduğunu belirtti. Başpiskopos, Kilise’nin taşınmaz mülkünü ipotek etmeye ve tahvil satın almaya hazır olduğunu duyurdu.

Kıbrıs’ın aşırı borçlanma yüzünden mayıs ayında devlet iflası ilan edebileceği belirtiliyor.

20 Mart 2013

İngiltere'den Kıbrıs Üssüne Bir Milyon Euro

  İngiltere'nin Kıbrıs Üssü

İngiltere, askeri personeli ve aileleri için 1 milyon avro gönderdi.

İngiltere, Kıbrıs Rum kesimindeki askeri personeline ulaştırılmak üzere sağlanan 1 milyon avroyu taşıyan Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait bir uçağı adaya gönderdi.

Paranın, Güney Kıbrıs'ta bulunan İngiliz askeri personeline ve ailelerine, bankamatiklerin ve bankamatik kartlarının çalışmaması halinde verilmesi bekleniyor.

Güney Kıbrıs'taki krizden burada bulunan 3 bin İngiliz askeri personelinin olumsuz etkilenebileceği kaydediliyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, ''Kıbrıs bankacılık krizinin orada yaşayan vatandaşlarımızı en az etkilemesi için elimizden geleni yapmaya kararlıyız'' ifadelerine yer verildi.

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne da bankalara el koyulması halinde İngiliz askeri personeline gerekli tazminatın ödeneceğini söylemişti.

19 Mart 2013

Ana sayfa

Haber Dünya Ülkeler Türkiye Bilim Aktüel Görsel

Son Güncelleme:13/02/15

Ülkeler haber

Ülkeler Bilgi

Ülkeler Resim Dünya Kurumları