Gayrimenkul Haberleri

Önceki Gayrimenkul Haberleri:

Emlak Temel Bilgileri

Kentsel Dönüşüm

2B Arazileri

Şüpheli yangınla kül olan ormana ikinci otel de yapılıyor

Milas, Şüpheli yangınla kül olan ormana ikinci otel
Milas'ta şüpheli yangınla kül olan ormana ikinci otel de yapılıyor.

Milas'ta turizm alanı olarak tahsis edilen alanda çıkan şüpheli yangınlardan yıllar sonra ikinci otel inşaatı başladı. Yangınların yapılaşma için bilerek çıkarıldığı iddia edilmişti ancak ispatlanamamıştı.

Muğla'nın Milas ilçesinde Meşelik Mahallesi sınırları içerisinde yer alan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 'Güvercinlik Turizm Merkezi' olarak belirlenen ormanlık alan 2006 yılında turistik tesis yapılması amacıyla 3 ayrı şirkete 85, 80 ve 95 dönüm olarak tahsis edildi. Tahsis ardından bu bölgede, 15 Temmuz 2007 tarihinde, 3 ayrı noktada birden büyük yangın çıktı. Yangında koruma altındaki Halep çamlarının da yer aldığı 238 hektarlık ormanlık alan kül oldu.

Yangından sonra ormanın turistik tesis kurmak için kasten yakıldığı iddialarını gündeme getiren Yurtsever Cephe Bodrum İnisiyatifi, tahsislerin kaldırılması için girişimlerde bulundu. Ancak, bu girişimler sonuçsuz kaldı. 2008 yılında MNG tarafından otel inşaatı çalışmalarına başlanıp, denize dolgu yapıldı.

İKİNCİ OTEL İNŞAATI

İlk otel inşaatının büyük bölümünün tamamlanması ardından bölgede ikinci otel için çalışma başlatıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Meşelik Mahallesi Güvercinlik Koyu Mevkii'nde yer alan, Güvercinlik Turizm Merkezi olarak tahsis edilen 4 numaralı parsel üzerindeki 78 bin 791 metrekarelik arazi üzerinde Güvercinlik Turizm Ticaret Anonim Şirketi tarafından otel yapılması için çalışma başlatıldı.

Milas- Bodrum bölgesine, gelen yerli ve yabancı gruplara konaklama, toplantı, spor, eğlence, dinlenme olanaklarını sağlamak amacıyla 1000 yatak ve 490 oda kapasiteli olarak inşa edilecek olan otelin, proje yatırım tutarının 60 milyon lira olduğu belirtildi.

1 Ekim 2014

Fatih'te deprem sığınma alanı imara açıldı

Fatih’te deprem sonrası sığınma alanı olarak belirlenen bölge imara açıldı. 8 bin metrekarelik alana beş katlı otel, konut projeleri yapılacak.

  Fatih'te deprem sığınma alanı

İstanbul’un Fatih ilçesi Aksaray semtinde bir deprem sonrası sığınma alanı daha ticari yapılaşmaya açılıyor. Vatan Caddesi’nde merkezi konumda bulunan eski lunapark 1996 yılında yıkılmış, bir kısmı otopark olarak kullanılmaya başlanmış bir bölümünde ise Migros açılmıştı. Alanın hemen yanında da Aytekin Kotil Parkı bulunması nedeniyle bu bölge, imar planlarında deprem sonrası sığınma alanı olarak yer alıyordu. Ancak otopark ve Migros’un yer aldığı alan, geçtiğimiz günlerde Fatih Belediye Meclisi’nin verdiği onayla ticari yapılaşmaya açıldı.

Taraf Gazetesi’ndeki habere göre burada 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama Planı kapsamında hayata geçirilecek olan proje Fatih Belediyesi İlçe Meclisi tarafından oy çokluğu ile kabul edildi. Böylece, 8 bin metrekarelik alan tamamen imara açılmış oldu. İddialara göre alana beş katlı otel ve konut projesi yapılacak.

Öte yandan Menderes döneminde Vatan Caddesi'nin inşası sırasında yıkılan camilerden biri olan Simkeş Camii İhya Projesi de bu proje kapsamında hayata geçirilecek. Ancak ihya projesinde cami aynı yere yapılmayacak. Caminin yerine otel yapılacağı için caminin yeni yeri Aytekin Kotil Parkı’nın hemen yanı olacak.

YAPI YOĞUNLUĞUNU ARTTIRIR, EMSAL OLUR

Söz konusu alanın imara açılması Metal Yapı Konut Anonim Şirketi’nin burayı almasıyla mümkün oldu. Zira daha önceki sahipleri, bölgenin imara açılması için belediyeye başvurmuş ancak sonuç alamamıştı. Lunapark’ın eski sahibi Osman Kavran çareyi burayı satmakta buldu. 2012 yılında alan Metal Yapı Konut Anonim Şirketi, hiç zaman kaybetmeden belediyeye başvurdu ve bölgenin tamamının ticaret alanına dönüştürülmesini talep etti.

Başvuruyu değerlendiren İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ise olumsuz görüş bildirdi. Gerekçe olarak da böyle bir değişikliğe gidildiği takdirde bölgede yapı yoğunluğunun artacak olmasını gösterdi. Üstelik bu kararın emsal oluşturabilecek nitelikte olduğunu da belirtti. Müdürlüğün değerlendirmesini alan Fatih Belediye Meclisi ise bu görüşleri hiçe sayarak, geçtiğimiz günlerde alanın tümünün ikinci derece ticaret alanına dönüştürülmesine izin verdi.

DAVALAR DEVAM EDİYOR

Fatih Belediyesi’nin hazırladığı 1/1000’lik imar planları ile ilgili hukuki süreç devam ediyor. Mimarlar Odası’nın ve CHP Fatih Meclis üyelerinin açtığı dava, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nde görülüyor.

Bilirkişi incelemesinin yapıldığı ancak raporunun henüz hazırlanmadığı davanın açılma sebebi; 1/1000’lik planın Tarihi Yarımada’da pek çok yeşil alanı yok edecek ve yaşam alanlarını ticari alana çevirecek olması.

25 Eylül 2014

Türkiye Genel Bilgileri

Türkiye Resimleri

Türkiye Güncel Haberleri

Tr Yaşam

Tr Siyaset

Tr Ekonomi

Tr Nükleer

Tr İstatistikler

Gayrimenkul

Turizm

Milli sayfa

Osmanlı

Ana sayfaHazer Tv, Ana sayfa©2005

Haber Dünya Ülkeler Türkiye Bilim Aktüel Görsel

Son Güncelleme:01/05/15

Sayfa Başı