Haberler Ana Sayfası
Klasik haberler

En Zenginler Haberleri - 6

Ana sayfa

www.Hazer.tv

Önceki En zenginler haberleri:

Bilim Zenginleri Carlos Slim Helu TR Ekonomi Ekonomi

2011 Yılı2010 Yılı2009 Yılı2008 Yılı

Dünyanın En Zengin 100 Kişisi Açıklandı

Dünyanın En Zengin 100 Kişisi

Amerikan finans çevrelerinin dergisi Forbes, 2012 yılının milyarderler listesini açıkladı.

Listenin başında bu yıl da geçen yıl olduğu gibi Meksikalı telekomünikasyon devi Carlos Slim Helu, 69 milyar dolarlık servetiyle yer aldı.

Geçen yılki listede serveti 74 milyar olan Carlos Slim Helu, son 3 yıldır ''dünyanın en zengini'' unvanını elinde tutmayı başaran milyarder oldu.

Helu'yu 61 milyar dolarla Microsoft firmasının kurucusu Amerikalı Bill Gates ve 44 milyar dolarla Amerikalı yatırımcı ve iş adamı Warren Buffet izledi. İlk 3 sıranın değişmediği 2012 milyarderler listesinin 4. sırasında Avrupa'nın da en zengini, 41 milyar dolarlık servetiyle Bernard Arnault yeralırken 5. sırasında da ilk 5'e ilk kez giren ve geçen yıldan bu yana servetini 6,5 milyar dolar artırarak 37,5 milyar dolara yükselten Amancio Ortega oldu.

Bu yıl milyarderler listesinin basılışının 25. yılını kutlayan Forbes dergisinin bu kez listenin açıklanması dolayısıyla basın toplantısı düzenlememesi ise dikkati çekti.

Forbes'ten yapılan açıklamada, 2012 listesine bu yıl 128 yeni milyarderin katıldığı, 117 kişinin ise listeden düştüğü bildirildi.

Bu yıl listeye giren milyarder sayısı da rekor kırarak bin 226'ya yükseldi. Bu sayı 2011 listesinde bin 210'du.

Listede yeralan milyarderlerin geçen yıl 4,5 trilyon dolar olan toplam servetinin net değerinin ise bu yıl rekor kırarak 4,6 trilyon dolara yükseldiği bildirildi.

Listede yeralan milyarderlerin 58 değişik ülkenin vatandaşı oldukları, bu yıl Fas'ın ilk kez listede 3 milyarderle yer aldığı kaydedildi.

ABD listede yer alan 425 Amerikalıyla bu yıl da listede ''en çok milyarder çıkaran ülke'' olurken, ABD'yi Asya Pasifik bölgesi 315 milyarderle, Avrupa bölgesi 310 milyarderle, Kuzey ve Güney Amerika (ABD hariç) 90 milyarderle, Ortadoğu ve Afrika bölgesi de 86 milyarderle izledi.

Listenin en genç kadın milyarderi Spanx'in kurucusu 41 yaşındaki Sara Blakely 1 milyar dolarlık servetiyle olurken (listede bin 153. sırada), listenin en zengin kadını, 11. sırada bulunan, 25,3 milyar dolarlık servetiyle yine Christy Walton (7. kez) oldu. Listede toplam 104 milyarder kadın yer aldı.

Meksikalı iş adamı Ricardo Salinas Pliego (37. sırada) bu yıl servetine 9,2 milyar katarak (serveti 17,4 milyar dolar)listede dolar cinsinden servetini en çok artıran milyarder olurken listede geçen yıl 30. sırada yer alan New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg de servetini bu yıl 3,9 milyar dolar artırarak 22 milyar dolarla listede 20. sıraya yükselmeyi başardı.

Listenin en çok kaybeden milyarderi 10,4 milyar dolarlık kayıpla listenin 21. sırasında yer alan Lakshmi Mittal oldu. Listeden çıkan isimler arasında ise geçen yıl ekim ayında hayatını kaybeden Apple'ın kurucusu Steve Jobs ve Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling da bulunuyor.

Forbes dergisinin listesinde Amerikanın ünlü zenginlerinden David Rockefeller da 491. sırada yer alıyor.

Listede yer alan ilk 10 milyarderin servetlerinin toplamının ise (geçen yıl 406 milyar dolarken) bu yıl 395,4 milyar dolara düştüğü bildirildi.

 

Forbes dergisinin 2012 yılı verilerine göre dünyanın en zengin 20 ismi, şirketleri ve servetleri şöyle:

1-Meksikalı iş adamı Carlos Slim Helu ve ailesi (Telecom-69 milyar dolar)

2-Amerikalı iş adamı Bill Gates (Microsoft-61 milyar dolar)

3-Amerikalı iş adamı Warren Buffet (Berkshire Hathaway- 44 milyar dolar)

4-Fransız iş adamı Bernard Arnault (LVMH, Louis Vuitton- 41 milyar dolar)

5-İspanyol iş adamı Amancio Ortega (Zara-37,5 milyar dolar)

6-Amerikalı iş adamı Larry Ellison (Oracle-39 milyar dolar)

7-Brezilyalı iş adamı Eike Batista (madencilik, petrol-30 milyar dolar)

8-İsveçli iş adamı Stefan Persson (H&M-26 milyar dolar)

9-Hong Kong'lu iş adamı Li Ka-shing (çeşitli sektörler-25,5 milyar dolar)

10-Alman iş adamı Karl Albrecht (Aldi-25,4 milyar dolar)

11-Amerikalı iş kadını Christy Walton (Walmart-25,3 milyar dolar)

12-Amerikalı iş adamı Charles Koch (imalat sanayi-25 milyar dolar)

13-Amerikalı iş adamı David Koch (imalat sanayi-25 milyar dolar)

14-Amerikalı iş adamı Sheldon Adelson (kumarhane-otel-24,9 milyar dolar)

15-Fransız iş kadını Liliane Bettencourt (L'Oreal-24 milyar dolar)

16-Amerikalı iş adamı Jim C. Walton (Walmart-23,7 milyar dolar)

17-Amerikalı iş kadını Alice Walton (Walmart-23,3 milyar dolar)

18-Amerikalı iş adamı Robson Walton (Walmart-23,1 milyar dolar)

19-Hintli iş adamı Mukesh Ambani (Petrokimya-22,3 milyar dolar)

20-New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg (Bloomberg LP-22 milyar dolar)

8 Mart 2012

Dünyanın en zengini yatırıma geliyor!

  Dünyanın en zengin adamı Carlos Slim

Dünyanın en zengin adamı Carlos Slim Türkiye'de yatırıma hazırlanıyor.

Forbes dergisinin 'Dünyanın En Zenginler' listesinde yıllardır liderlik koltuğunu bırakmayan Carlos Slim Türkiye'de yatırım için kolları sıvadı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın Meksika gezisi kapsamında görüştüğü Slim Türkiye'de yatırım sinyali verdi.

Slim'in yatırım ekibi, özellikle telekomünikasyon ve uzaktan iletişim konusunda fizibilite çalışması yapacak.; Çağlayan, dünyanın en zengin işadamlarından Slim ile görüşmesini şu sözlerle değerlendirdi: "Doğu Avrupa'da yatırım planları olduğunu anlattı. Ben de, 'oraya gitmeyin, Türkiye'ye gelin' dedim. Gerek tablet pc, gerek uzaktan eğitim konusunda yatırımlar düşünüyorlar. 'Gelin birlikte ortak heyet kuralım' teklifini sundum. 'Türkiye'de neler yapabileceğinizi değerlendirelim' dedim. Bizde 66 milyon cep telefonu kullanıcısı olduğunu söylediğimde şaşırdı, söylediklerimi tek tek not aldı.

Carlos Slim'in bazı sürprizler yapacağını ümit ediyorum."

YABANCI YATIRIM ŞAŞIRTTI

Meksika'da G-20 Ekonomi Bakanları Zirvesi'ne katılan Bakan Çağlayan, 27 ülkeden mevkidaşının yanı sıra OECD Genel Sekreteri ve Dünya Ticaret Örgütü Başkanı'yla ikili görüşmeler yaptı. G-20 bakanlarına Türkiye'ye son iki yılda 110 milyar dolarlık sermaye geldiğini söylediğini ifade eden Çağlayan, "Öyle şaşırdılar ki iki kez vurgulamak durumunda kaldık" dedi.

21 Nisan 2012

Süper zenginler

Meksikalı milyarder Carlos Slim  

Bir İngiliz, Forbes Dergisi'ne rakip olarak dünyanın 10 haneli milyar dolarlık servetlere sahip süper zenginler listesini hazırladı. Liste, süper zenginler kulübüne giren Asyalılarda artış olduğunu ortaya koydu.

Dünya üzerinde birçok zengin yaşıyor. Ancak bilindik zenginlerden de zengin "süper zengin"lerin sayısı daha az. Zira 10 haneli milyar dolarlık zenginler kulübüne katılabilmiş 83 kişi bulunuyor. Kulüp üyelerinden 27'si Amerika, 17'si Avrupa, 5'i Çin ve 5'i de Hindistan'dan. Süper zenginlerin yaş ortalaması 66. Ancak son yıllarda daha genç yaştaki süper zenginler arayı kapatarak, kulübe dahil olmayı başardı.

Örneğin, Google ve Facebook'un genç kurucuları çoktan listeye dahil olmuş durumda.

Dünyanın süper zenginleri listesini hazırlayan Rupert Hoogewerf, milyar dolarlık servetlerin ne anlama geldiği konusunda, “Bu, gerçekte kimin yenilikçi, bütün endüstriyi etkileyecek ve dünyanın en tepesine yerleşecek parlak bir fikri olduğunu gösteriyor”, dedi.

Liste başı bir Meksikalı

Hoogewerf'in listesine göre dünyanın en zengini, 55 milyar dolarlık servetiyle Meksikalı Telekom devi Carlos Slim. Onu, borsadaki kayıplarına rağmen tanınmış zenginlerden Bill Gates ve Warren Buffet takip ediyor. Rupert Hoogewerf sadece 50 süper zenginin yer aldığı bir liste hazırlamak istemiş. Ancak kısa sürede, emlak, hisse senetleri ve kuruluşlarıyla 10 haneli milyarlık servetlere sahip insanların sayısının oldukça fazla olduğunu fark etmiş. Süper zenginler kulübüne, Asya ülkelerinden katılım yükseliyor. Özellikle de hisse senedi ve emlak geliri zengini Asyalıların. Listede beş Çinli, beş de Hintli yer alıyor. “15 yıl içinde süper zenginler listesine yaklaşık 20 Çinli'nin daha dahil olacağını düşünüyorum. Tabii o döneme kadar dünyanın geri kalanı da değişmiş olacak ve bu kulübe toplamda daha fazla kişi katılmış olacak" şeklinde konuşan Hoogewerf, sayının bu ülkelerde arttığına dikkat çekti.

  Süper zenginler

Bir ilke imza attı

Hoogewerf, yıllardır süper zengin Çinlilerin listesini hazırlıyor. İlk kez küresel çapta hazırladığı liste ile de bu işi kendine görev edinmiş Forbes'a rakip oldu. Forbes dergisi, dolar milyarderleri listeleriyle tanınıyor. Ancak süper zenginler listesini yapan ilk kişi Hoogewerf oldu. Hoogewerf'in bir ilke imza atan listesinde 10 haneli milyarderler arasında Almanya'dan 26 milyar dolarlık servetiyle marketler zinciri Aldi'nin sahibi Karl Albrecht de yer alıyor. Hoogewerf, Almanya'da araştırma yapmanın çok kolay olmadığını belirtti.

10 haneli milyar dolarlık servete sahip zenginlerin, toplam serveti yaklaşık 1 trilyon 500 milyar dolara ulaşıyor. Bu servet euroyu kurtarmaya yetmiyor, ama İngiltere gibi bir ülkenin tüm borçlarını silmeye yetiyor da artıyor bile…

7 mart 2012

70 milyar dolarlık adam Ata toprağında Yatırım araştırıyor

Carlos Slim  

Osmanlı Carlos Slim gözünü Türkiye'ye dikti!

70 milyar dolarlık adam ata toprağına mı dönüyor?

Dünyanın en zengin kişileri listesinde 1 numarada yer alan Meksikalı işadamı Carlos Slim Helu, "dünyanın parlayan yıldızı" olarak tanımladığı Türkiye'de yatırım imkanlarını araştırıyor.

TOBB-DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-Meksika İş Konseyi toplantısı için geldiği Mexico City'de geçen yıl dünyanın en zengin kişisi olarak gösterilen Meksikalı işadamı Carlos Slim'i ziyaret etti.

Hisarcıklıoğlu, görüşmesinin ardından, Carlos Slim'in Türkiye'ye karşı çok ilgili olduğunu ve Türkiye'de yatırım imkanlarını araştırdığını söyledi.

Kişisel servetinin yaklaşık 70 milyar dolar olduğu bildirilen Carlos Slim'in Türkiye'de özellikle telekomünikasyon alanıyla ilgilendiğini belirten Hisarcıklıoğlu, Meksikalı işadamının cazip olan diğer alanlara yatırım yapmak gibi düşüncelerinin de bulunduğunu ifade etti.

Carlos Slim'in Meksika dışında 19 ülkede telekomünikasyon alanında yatırımları bulunuyor. Meksika'daki telekomünikasyon pazarının çok büyük kısmını elinde bulunduran Slim'in bankacılık, bilişim ve perakendecilik gibi birçok sektörde yatırımları bulunuyor.

Hisarcıklıoğlu, bu çerçevede Carlos Slim'i Türkiye'ye davet ettiğini, önümüzdeki yaz aylarında büyük bir ihtimalle Türkiye'yi ziyaret edeceğini kaydetti.

  Osmanlı, Carlos Slim

Carlos Slim'i Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüreceklerini bildiren Hisarcıklıoğlu, Meksikalı işadamının Türkiye'yi parlayan bir yıldız olarak tanımladığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, Carlos Slim'in Türkiye ve Meksika'nın önümüzdeki 10 yıl içinde kurdukları düzeni bozmazlarsa gelişmekte olan değil, gelişmiş ülke kategorisine gireceklerini söylediğini aktardı.

Carlos Slim hakkında kişisel izlenimlerini de anlatan Hisarcıklıoğlu, Slim'in ilk kez 1968 yılında balayı için Türkiye'ye geldiğini, geçen yaz da Türkiye'de bulunduğunu anlattığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, Slim'in çok mütevazı bir kişi olduğunu, tüm işlerini devrettiği oğlunu da uzun süren toplantılarına çağırarak kendileriyle tanıştırdığını belirtti.

Carlos Slim Ailesi

 

KÖKENİ OSMANLI

1940 doğumlu Meksikalı iş adamının aslında kökenleri Osmanlı'ya dayanıyor. Carlos Slim Helú’nün Roman Katolik Kilisesi mensubu Lübnan’lı babası Julian Slim Haddad Aglamaz (Yusuf Selim Hattat Ağlamaz) 1902 yılında Osmanlı topraklarından kaçıp Mexico City’ye yerleşti ve 1911’de “Şark Yıldızı” anlamına gelen La Estrella Del Oriente adındaki kuru yiyecek dükkanını açtı. Zamanla şehrin merkezinde mülkler satın aldı. Bir başka Lübnan’lı tüccarın kızıyla evlendi ve sahip oldukları altı çocuğun beşincisi olarak 1940 yılında Carlos, Mexico City’de dünyaya geldi.

Babası 1952’de öldüğünde, geriye ailesine geliştirilmeye elverişli bir servet bıraktı.

1990 yılında, Carlos Salinas döneminde, Meksika Devleti’den birçok yatırım grubunu devralmasıyla şimdiki büyüklüğüne ulaşmanın yollarını açtı. Bunlar içinde France Telecom ve Southwestern Bell Company’nin dahil olduğu Telmex de vardı. Yerel ve hareketli pazarlarda tekelcilik ve bunun sonucunda rekabeti ortadan kaldıran politikası nedeniyle eleştiriler aldı. Telefonla iletişim ücretlerinin de hayli artması tekelcilik eleştirilerini destekledi.

Carlos Slim Helú ‘ye Meksikalı İş Adamları tarafından Girişimcilik Onur Madalyası verildi. Altın Tepsi ödülü’nü aldı ve Belçika Hükümeti tarafından Kumandan 2. Leopold Madalyası’na layık görüldü.

Latin Amerika’nın en zengin adamı olan Carlos Slim Helú aynı zamanda Forbes Dergisi’nin son “Milyarderler Listesi”nde ilk sırada yer alıyor.

Slim, altı çocuk sahibi ve Mexico City’de yaşıyor.

25 Şubat 2012

PORTRE: Carlos Slim
 

Zenginlik meyva bahçesi gibidir.
Meyveyi paylaşmalısınız,
ağacı değil.

Meksikalı işadamı
Carlos
Slim Helu

Özel jetlere pek aldırış etmiyor, gösterişli bürolardan uzak duruyor. 1990'ların büyük bir bölümünde de, bileğinde sadece plastik bir saat varmış...

Bir dizüstü bilgisayarı var ama kullanmamaya kararlı konuşuyor; "Ben kâğıtlarla uğraşan bir adamım, elektronik değil" diyor.

Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengin insanı ilân edilen birinden duymayı pek beklemediğiniz sözler bunlar.

Meksikalı işadamı, sanayici Carlos Slim'in şu anki değeri 53,5 milyar dolar.

Böylece Bill Gates ile Warren Buffet'ı da geride bıraktı. Ama ünlü Amerikalı rakiplerinin alsine, doğup yetiştiği Latin Amerika toprakları dışında fazla tanınmıyor.

Hanedan

Meksika'da 200'den fazla şirketin sahibi Slim. İlk servetini yaptığı telekomünikasyon sektöründen, altyapı, bankacılık ve perakende satış alanlarına dek çok çeşitli kesimlerde faaliyet gösteren şirketler bunlar.

Carlos Slim giderek büyüyen imparatorluğunun kontrolünü kaybetmemek için birçok şirketinin başına oğullarını ve damatlarını getirmiş.

Carlos Slim'in şirketler imparatorluğundaki en önemli şirketlerden biri, Latin Amerika'nın en büyük cep telefonu ağını elinde tutan ve 11 ülkede 150 milyon müşteriye sahip olan America Movil.

Slim'in telekomünikasyon alanındaki faaliyetleri, Telmex şirketini de kapsıyor. İnşaat mühendisliği eğitimi görmüş olan Slim, bu şirketin 1990 yılında satışı sırasında kontrolü ele geçirmek için yoğun bir mücadele yürütmüştü.

 

Forbes Dergisi'nde dünyanın en zengin kişisi ilân edilen Carlos Slim

Telmex halen Meksika'daki telefon şebekesinin yüzde 90'ını elinde tutuyor.

İngilizce 'ince' anlamına gelen soyadına ters düşen bir cüsseye sahip olan 70 yaşındaki Carlos Slim, ayrıca Inbursa finans grubunun ve perakende mağazalarından lokantalara kadar çok çeşitli şirketleri bünyesinde bulunduran dev Grupo Carso şirketler topluluğunun da sahibi.

Sahip olduğu altyapı şirketi Ideal de, başkent Meksika'da bir alışveriş merkezi, okullar ve bir hastaneyi içeren projeyi yürütüyor.

Beyzbol tutkunu olan Carlos Slim, meslek hayatının başlarında emlâk alanında büyük paralar kazanmış.

26 yaşındayken 40 milyon dolarlık bir servet sahibi olan Carlos Slim, Latin Amerika'nın 1980'lerin başlarında yaşadığı ekonomik kriz sırasında 'durgunluk sırasında bile para kazanılabileceğini gösteren adam' ünvanını kazanmıştı.

O dönemde zor durumda olan pekçok şirketi çok düşük fiyatlara satın almış ve hepsinin durumu düzeltmişti.

Warren Buffett gibi, borsalarda kurnazlıklar yapan Carlos Slim, örneğin, 17 dolarken Apple hisselerini satın almıştı. Bu hisselerin değeri şimdi 200 doları geçiyor.

Hayırseverlik işe yarar mı?

Lübnanlı göçmen bir ailenin oğlu olan Carlos Slim, Gates ya da Buffett kadar olmasa bile, yardımseverliğiyle de tanınıyor.

Yakınlarda eski ABD Başkanı Bill Clinton ve Kanada madencilik sektörünün ünlü ismi Frank Giustra ile bir araya gelen Slim, Latin Amerika'da yoksullukla mücadele kampanyası başlatmıştı.

Mart ayında da kendi kurduğu üç hayır kurumuna 6 milyar dolar bağışladı.

Dünya Bankası verilerine göre, Meksika'da halkın yüzde 50'si yoksulluk içinde yaşıyor. Birçokları Carlos Slim'in yeterince bağışta bulunmadığı görüşünde.

Slim'i destekleyenlerse bu eleştirileri haksız buluyor; Meksikalı işadamının en zenginler sınıfına daha yeni yükseldiğine işaret ediyorlar.

Carlos Slim'in kendisi de insanlara destek olmanın en iyi yolunun hayırsever olmaktan geçmediği inancında.

Slim, "Bana kalırsa yoksullukla savaş, bağışlarla, hayır kurumlarıyla ve hatta kamu harcamalarıyla olmaz. Yoksullukla sağlık, eğitim ve iş alanı yaratarak savaşabilirsiniz." diyor.

Hala faal çalışmalarını sürdüren Carlos Slim, Gates gibi, işini bir yana bırakıp zamanını hayırsever çalışmalarla geçirmeye niyetli görünmüyor.

Yakınlarda verdiği bir mülakatta, "Zenginlik meyva bahçesi gibidir. Meyvayı paylaşmalısınız, ağacı değil." diyordu.

Son yıllarda bölgesi dışında da yatırımlarda bulunmaya başlayan Carlos Slim'in Latin Amerika'da elde ettiği başarıyı, küresel düzeye yaymaya çalıştığı söyleniyor.

11 Mart 2010 BBC Türkçe

Ana sayfa

Haber Dünya Ülkeler Türkiye Bilim Aktüel Görsel

Son Güncelleme:12/02/15

Siyaset

Ekonomi

Kurlar

En Zenginler

Otomotiv

Spor

İnternet

Acil

Sayfa Başı